Senior School
TAP HERE TO FIND OUT
MORE ABOUT SCHS

Senior School

 

Senior Leadership Team

  • Dr Millan Sachania, MA (Cantab), MPhil, PhD FRSA - Head Master
  • Mr Richard Hinton, BSc (Durham), PGCE - Second Master
  • Mrs Gillian Cross, BA (London, Birkbeck), MA, PGCE - Deputy Head Mistress (Pastoral)
  • Mrs Sophia Ridley, BA (Durham), PGCE - Assistant Head Mistress (Sixth Form)
  • Mrs Nicola Snelgrove, BSc (Leeds), PGCE - Director of Studies
  • Mr Andrew Christie, MA (Oxon), PGCE - Director of Co-Curricular Activities and Outreach

Teaching Staff

 

  • Mrs Conor Ainsworth, BEd (Canterbury, NZ), PGCE - (Maternity Leave) PE, House Mistress
  • Ms Sharon Akintunde, BSc (UCL), MSc, GTP - Head of Chemistry
  • Mrs Chloe Baker, LLB (Guildford), QTS - (Maternity Leave) English
  • Ms Rebecca Baker, BA (Falmouth), PGCE - Art
  • Mrs Kate Birtwistle, BSc (Leeds) - Biology, House Mistress
  • Mrs Fiona Brent, BA (Birmingham), PGCE - Art Specialist
  • Miss Anusha Burton, BA (Birmingham), PGCE - Religious Studies
  • Mrs Jane Cameron - LAMDA
  • Miss Catherine Casset, BA (Paris), MA, PGCE - French
  • Mr Khalid Chaudery, BSc (Strathclyde), MSc, PGCE - Second in Mathematics
  • Mr Ian Chiew, BSc (UCL), MA, QTS - Mathematics
  • Dr Sadaf Choudhry, MEng (QMW), PhD, PGCE - General Science
  • Mrs Jacqueline Cobain, BA (UCL), PGCE - Second in English
  • Mrs Amy Cooper, BA (Leeds), PGCE - Head of Art; Lead in Extended Learning, Innovation & Research
  • Mr Andrew Doddridge, BSc (UCL), PGCE - Head of Geography
  • Miss Mariarosa Durello, BA (Padua, Italy), PGCE - Italian
  • Ms Bridget Elton, BA (Newcastle), PGDip D&T, PGCE - Design & Technology
  • Mrs Drina Evans, BSc (Edgehill), PGCE - Computer Science
  • Mrs Mary Evans, BA (Exeter), PGCE - Drama
  • Ms Ciara Eves, BA (St Mary's London), QTS - Director of Sport
  • Miss Sarah Fitzgibbon, BSc (Leeds), PGCE - Head of Science and Head of Physics
  • Mrs Elizabeth Fitzsimons, BA (London, Goldsmith's), PGCE - Head of English
  • Mrs Jane Flanagan BA (Nottingham), MSc, QTS - Geography
  • Miss Carole Forber, MMaths (Durham), PGCE - Mathematics
  • Mr Paul Frost, BA (Lancaster), PGCE; ACMA - Head of Computing and Digital Learning
  • Miss Carmen Garcia-Gomez, BA (Southampton), PGCE - Spanish
  • Mr Ben Goakes, BA with Education (Loughborough), PGCE - Duke of Edinburgh's Award Leader, Design & Technology
  • Mr Andrew Granath, BA (Warwick), MA, Dip Ed - History and Politics (Until 31st Dec)
  • Mrs Rachel Grant, BSc (Loughborough), PGCE - PE, House Mistress
  • Mr Tom Heaton, BAEd (London, Goldsmith's), QTS - Head of Design & Technology
  • Ms Fiona Helszajn, BA (Edinburgh), PGCE - Second in Modern Foreign Languages, Spanish
  • Mrs Victoria Henderson-Cleland, BA (Bristol) - EPQ coordinator
  • Mrs Annalisa James, BSc (UCL), PGCE - Head of Biology
  • Mr Conor Johnston, BA (NUC Ireland), MEd, PGCE - Head of Economics and Head of Careers
  • Ms Lana Karim BA (Westminster), QTS - Head of Psychology
  • Ms Georgina Kennedy, BSocSc (Birmingham), PGCE - Geography, House Mistress
  • Mrs Juliana Kirby, BA (Leicester), PGCE - Head of Mathematics
  • Mr David Lee, BA (Leicester), PGCE - History and Politics
  • Miss Lucy MacPhee, BA (Durham), PGCE - Classics
  • Ms Polly May, BMus (Edinburgh) - Director of Music
  • Mr Joshua Newton, BA (Reed, USA), MA, PHD, PGCE - Head of History (From 1st Jan)
  • Mr William Nolan, BA (Newcastle), PGCE - Head of Classics
  • Ms Irene Obalim, BSc (Bristol), PGCE - Chemistry
  • Mrs Rebecca Oliver, BMus (Manchester), PGCE - Music
  • Miss Laura Ruffman, BA (Bath), PGCE - PE
  • Miss Katherine Shaw, BA (Leicester), MA, PGCE - English
  • Mr Michael Spooner, BSc (Bristol), MA (Warwick), PGCE - Physics, House Master
  • Ms Shannon Sullivan, BA (Dartmouth, USA), MEd - Head of Learning Support
  • Miss Esther Temenu, BA (Brunel), PGCE - English (until 31st Dec)
  • Ms Penelope Thane-Woodhams, BA (Loughborough), PGCE - Head of Drama
  • Dr Esther van Heerden, BA (Stellenbosch, SA), BA (UNISA), BEd (UNISA), MSocSci (UCT), DPhil (Stellenbosch), PGCE (UNISA) - (Maternity Leave) Head of Psychology
  • Ms Jennifer Watts, BD (London Heythrop), PGCE - Head of Religious Studies
  • Mrs Ailsa Weymes-McElderry, BA (Newcastle), PGCE, CTEFLA (TESOL) - Head of Modern Foreign Languages, Oxbridge Co-ordinator
  • Mrs Emma Wheeler, BSc (Birmingham), PGCE - Biology

Support Staff

  • Mr Hernan Aristizabal Perez - Assistant Caretaker
  • Mr Roger Bannister - Caretaker
  • Mr Tom Barratt, BA (Sheffield) - Hockey Coach
  • Mrs Christine Belsham, LLB (Bristol); Dip.Information Studies - Librarian
  • Mr David Brown - Assistant Caretaker/Driver
  • Mr Radoslaw Bus - Assistant Caretaker
  • Mr Chris Conneely, BA (Royal Holloway, London) - Development Director
  • Mrs Carina Cowper - Examinations & Cover Manager
  • Mrs Vincenza Della Camera, Teaching Diploma (Italy) - Language Assistant
  • Ms Taylor Eden, BSc - Gymnastics Coach
  • Miss Deryn Esterhuyse - Rowing Coach
  • Mrs Barbara Gordon - Dining room supervisor
  • Ms Diana Herrera, BA (Brown, USA), MBA, CSBM - Finance Manager
  • Mr Anthony John, BMus (Surrey), MA, PGCE - Cover Supervisor
  • Ms Allison Johnson, BA (Manchester), PGCE - Marketing & Communications Manager
  • Mr Christopher Jordan, BSc (UEL), MBA (Hull), Cisco CCNA - Head of ICT Operations
  • Ms Rakhshanda Kalimullah, HTEC Applied Biology - Senior Science Technician
  • Mr Ian King - Transport Manager
  • Ms Mary Kpobie, BTEC Diploma - Estates Bursar, Health & Safety Coordinator
  • Mrs Sharron Lewis-Burke - Netball Coach
  • Mrs Samantha Lucas, BSc (Roehampton) - Finance Officer
  • Mr David Lucas - Site Manager
  • Mrs Elena Luz Castanada Cuervo - Dining room supervisor
  • Ms Irene Manchado Gomez - Language Assistant
  • Mrs Rebecca Marriott - Academic and Communications Administrator
  • Mr Tony McDougall, BSc (OU) - Cover Supervisor
  • Mr Olubunmi Oluyi, BSc (Lagos), PGCE - Science Technician
  • Mrs Laura Osmane - Driver
  • Mr Peter Petchey - Traffic Co-Ordinator
  • Mrs Wendy Powell MR  - Driver/Handyman
  • Mr Leonardo Ramirez Machuca - Cleaner
  • Mr Tharek Rahman - Junior ICT Engineer
  • Mr Pradip Sharma - Art/Design & Technology Technician
  • Mr Simon Smith, BSc (Durham) - Assistant Caretaker
  • Mrs Kayleigh Sullivan - HR and Recruitment Manager
  • Miss Emily Townsend - Receptionist
  • Mrs Phyllis Warner - Registrar
  • Mrs Barbara Wheeler, BMus (Cardiff), BSc (OU), PGDip Ed.Mgmt - Head Master's PA
  • Mr Daniel Wong, BEng (North London) - Senior ICT Technician
  • Mr Thomas Yee, MEng (Loughborough) - Science Technician